Podpora v produkcii videí

Prečo videá?

Až do nedávnej minulosti sa animácie na web stránkach riešili vo Flashi, alebo vo forme animovaných .GIFov. Aj keď animácie vo formáte Flash pomaly ustupujú, najmä kvôli veľkej snahe Apple, objavujú sa nové fantastické možnosti pre animovaný obsah. Internet prudko zrýchľuje, a sledovanie videí bez čakania už prestáva byť problém.

Dnešní ľudia sú preťažení informáciami a nemajú energiu čítať texty. A preto chcú ľahko stráviteľné informácie, naservírované pútavou formou. Toto otvára skvelý priestor pre konkurenčnú výhodu.

Web stránka môže ponúkať návštevníkom kľúčové informácie vo videách. Čim viacej informácií je spracovaných do video prezentácií, tým väčšia je šanca, že návštevníci informáciu zaregistrujú a absorbujú. Ináč je vysoké riziko, že návštevník, ktorý je zahltený - "tonami" informáciami z každej strany, informáciu preskočí.

Ľudia idú ľahšou cestou - nakúpia tam, kde je informácia ľahšie dostupná. Chcú šťastie a zábavu. Ak je informácia podaná pútavo, dynamicky a zábavne, a ak sľubuje šťastie a spokojnosť, tak sa informácia oveľa ľahšie na pozorovateľa "nalepí".

Video môže poskytovať rôzne informácie, napríklad aj:

Tak prečo potencionálnym klientom neuľahčiť život, a nepodať im informáciu vo videu? Možno to ocenia.

Internet sa pomaly normalizuje, tak ako všetko v korporátnom svete, a web stránky začínajú vyzerať ako klony jednej šablóny. Videá na web stránke však poskytujú možnosť odlíšiť sa a získať o málinko viac prestíže.

Mobil, web a video

Najskôr priemysel vytvoril kalkulačku. Potom ju zväčšil, a nazval to počítač. Potom počítač znovu zmenšil, a nazval to "smartphone".

Smartphone je omnoho lacnejší na výrobu ako veľký počítač, a preto aj omnoho dostupnejší. To z neho už v krátkej budúcnosti urobí najbežnejšie a najdôležitejšie zariadenie na prezeranie internetového obsahu. A práve preto sa web developeri na celom svete snažia rýchlo prispôsobovať web stránky tak, aby boli ľahko čitateľné aj na menších obrazovkách.

Aj keď je srdcom počítač, má malinkú obrazovku o veľkosti kalkulačky. Na malej obrazovke sú texty buď malé, alebo je ich málo. Pre užívateľov môže byť jednoduchšie a pohodlnejšie získať informácie z nahovoreného a graficky pútavého videa. A vôbec to nemusí byť video so živými hercami, ale často stačí info-grafika a texty doprevádzané slovom.

Stačí ľahká grafika, veľké čitateľné texty, nerušivá hudba, zvukové efekty, nahovorené slovo, možno trochu humoru, a hneď je to oveľa OVEĽA lepšie, ako suchý text.

Súčasťou procesu prispôsobovania web stránok novej realite - teda prispôsobovanie na malé obrazovky mobilov, je aj konverzia značnej časti informácií do videí. Samozrejme, vždy záleží na poskytovateľovi obsahu. Ten môže informáciu poskytnúť aj jednoduchším a lacnejším spôsobom, a tak dať väčší priestor konkurencii.

Ak hľadáte informáciu na internete, nepozriete si najskôr videá? Väčšina ľudí áno. A je to preto, pretože sledovanie videí vyžaduje menej energie a námahy, ako čítanie textu. A ľudia idú vždy radšej ľahšou cestou. Vždy sa snažíme uľahčiť si veci, a preto už nebývame v jaskyniach. Voláme to evolúcia a pokrok, a evolúcii podlieha aj obsah na webe.

Video na web stránke by malo počítať s tým, že môže byť sledované aj na mobiloch. Ak web stránka poskytuje pekné a informatívne videá, ktorých obsah je zrozumiteľný aj na malých obrazovkách, považuje sa to za pozorný a ústretový krok voči návštevníkom. A mnohí návštevníci to ocenia lepším pocitom z web stránky a teda aj lepším pocitom zo spoločnosti, ktorá sa web stránkou prezentuje. Ich lepší pocit zvyšuje šance, že si niečo objednajú.

Prítomnosť väčšieho množstva videí na web stránke je považovaná za bonus v starostlivosti o klienta. A to sa platiacim zákazníkom páči.

So zrýchľovaním internetu a migráciou na mobilné zariadenia, sú video prezentácie logickou a nevyhnutnou evolúciou. Kto sa prispôsobí skôr, môže využiť videá ako významnú konkurenčnú výhodu.

Preto odporúčam investovať trochu námahy a prostriedkov a obohatiť web stránky o pekné a zrozumiteľné videá.

Ak sa pre videá rozhodnete, rád vám poradím a pomôžem.


HELP TEXT